Skip to content

1045 Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 11, 2013

Property Information

Block2103
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description2S-CB-C-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,600
30%
Improvement Value:$288,700
70%
Total Assessment$412,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,207-0.6%
2024$9,264+40.1%
2023$6,613-0.4%
2022$6,638+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 3401, Page 1028

Property Built

Built

Year Built: 1900