Skip to content

1169 Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1887
Commercial

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Dec 27, 2011

Property Information

Block505
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-F-C-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,200
15%
Improvement Value:$566,100
85%
Total Assessment$669,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,945-0.6%
2024$15,039+40.1%
2023$10,736-0.4%
2022$10,776+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

DeedBook 8834, Page 555Recorded2/23/2012

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 7432, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1887