Skip to content

1185 Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1877
Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Mar 29, 2007

Property Information

Block506
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,700
28%
Improvement Value:$478,000
72%
Total Assessment$665,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,865-0.6%
2024$14,958+40.1%
2023$10,678-0.4%
2022$10,718+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 8196, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1877