Skip to content

66 Leonard St.Jersey City, NJ 07307

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2013

Property Information

Block506
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,448
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
60%
Improvement Value:$143,800
40%
Total Assessment$357,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,985-0.6%
2024$8,035+40.1%
2023$5,736-0.4%
2022$5,757+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 8882, Page 743Recorded12/10/2012

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 4259, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1920