Skip to content

3686 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07307

Built 1878

Last Sale Price
$477,000
Last Sale Date
Apr 18, 2006

Property Information

Block506
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
38%
Improvement Value:$275,100
62%
Total Assessment$447,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,984-0.6%
2024$10,046+40.1%
2023$7,171-0.4%
2022$7,198+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$477,000
DeedBook 7881, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1878