Skip to content

94 Lake St.Jersey City, NJ 07306

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$987,000
Last Sale Date
Dec 20, 2018

Property Information

Block4306
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description4S-B-C-6U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage7,164
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,300
19%
Improvement Value:$801,700
81%
Total Assessment$987,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,040-0.6%
2024$22,178+40.1%
2023$15,831-0.4%
2022$15,891+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$987,000

From:

To:

DeedBook 9369, Page 313Recorded1/2/2019

Property Built

Built

Year Built: 1900