Skip to content

173 Ogden Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Jan 23, 2014

Property Information

Block5101
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BT-F-D2UNH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,156
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
55%
Improvement Value:$321,400
45%
Total Assessment$721,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,109-0.6%
2024$16,210+40.1%
2023$11,571-0.4%
2022$11,615+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

DeedBook 8956, Page 988Recorded2/11/2014

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 7874, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1880