Skip to content

19 Magnolia Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1887

Last Sale Date
Jul 23, 2018

Property Information

Block9704
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,167
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,000
38%
Improvement Value:$447,000
62%
Total Assessment$718,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,033-0.6%
2024$16,133+40.1%
2023$11,517-0.4%
2022$11,560+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

Sq Ft2,167DeedBook 9335, Page 63Recorded8/27/2018

Property Built

Built

Year Built: 1887