Skip to content

161 Ogden Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2021

Property Information

Block5101
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,668
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,000
43%
Improvement Value:$508,600
57%
Total Assessment$888,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,842-0.6%
2024$19,967+60.9%
2023$12,407+9.0%
2022$11,381+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$770,000

From:

To:

DeedBook 9347, Page 110Recorded10/10/2018

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

DeedBook 9313, Page 906Recorded6/13/2018

Property Built

Built

Year Built: 1916