Skip to content

336 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Dec 29, 2000

Property Information

Block5101
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,730
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$327,300
53%
Improvement Value:$290,700
47%
Total Assessment$618,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,800-0.6%
2024$13,886+40.1%
2023$9,913-0.4%
2022$9,950+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5757, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1910