Skip to content

348 Palisade Ave.(Unit C0101)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jan 16, 2013

Property Information

Block5101
Lot32
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class---
Description3S-F-6U-CONDO
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage540
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
24%
Improvement Value:$237,500
76%
Total Assessment$312,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,978-0.6%
2024$7,022+40.1%
2023$5,013-0.4%
2022$5,031+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft540DeedBook 8891, Page 838Recorded1/31/2013

Property Sale

Sale
$780,000
DeedBook 7566, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1900