Skip to content

193 Ogden Ave.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Jul 30, 2013

Property Information

Block5101
Lot3
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page51

Building Details

Building ClassC0529
Description4S-B-D-19U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage529
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
44%
Improvement Value:$95,500
56%
Total Assessment$170,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,807-0.6%
2024$3,831+40.1%
2023$2,735-0.4%
2022$2,745+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 8925, Page 698

Property Built

Built

Year Built: 1900