Skip to content

42 Van Wagenen Ave.(Unit C0024)Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$94,000
Last Sale Date
Sep 26, 2013

Property Information

Block12003
Lot48
QualifierC0024
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description4S-B-25U-CONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage530
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
36%
Improvement Value:$125,200
64%
Total Assessment$195,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,359-0.6%
2024$4,386+40.1%
2023$3,131-0.4%
2022$3,143+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$94,000

From:

To:

Sq Ft530DeedBook 8941, Page 369Recorded10/31/2013

Property Sale

Sale
$101,000

From:

To:

Sq Ft530DeedBook 8941, Page 363Recorded10/31/2013

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 7814, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1910