Skip to content

168 Ogden Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1929

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 10, 2014

Property Information

Block5103
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H-BG3
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$581,000
71%
Improvement Value:$240,600
29%
Total Assessment$821,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,346-0.6%
2024$18,461+40.1%
2023$13,178-0.4%
2022$13,228+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 9014, Page 450Recorded12/31/2014

Property Built

Built

Year Built: 1929