Skip to content

302 Palisade Avenue(Block 5201 Lot 13)Jersey City, NJ 07307

Built 2016
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2016

Property Information

Block5201
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$7,886+40.7%
2016$5,605-0.4%
2015$5,629+3.9%
2014$5,417+2.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$755,000
DeedBook 8196, Page 320