Skip to content

310 Palisade Ave.(Unit C0301)Jersey City, NJ 07307

Built 1906

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Mar 25, 2025

Property Information

Block5201
Lot15
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page52

Building Details

Building ClassC0896
Description5S-B-D-12U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
17%
Improvement Value:$361,900
83%
Total Assessment$436,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,756-0.6%
2024$9,817+40.1%
2023$7,008-0.4%
2022$7,034+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft896DeedBook 9895, Page 269Recorded4/21/2025

Property Sale

Sale
$293,500

From:

To:

Sq Ft896DeedBook 8996, Page 323Recorded9/22/2014

Property Sale

Sale
$254,600

From:

To:

Sq Ft896DeedBook 8667, Page 961Recorded6/5/2009

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 3684, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1906