Skip to content

316 Palisade Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 1929

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Mar 11, 2004

Property Information

Block5201
Lot17
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page52

Building Details

Building ClassC1001
Description4S-B-D-7U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,001
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
22%
Improvement Value:$263,200
78%
Total Assessment$338,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,552-0.6%
2024$7,599+40.1%
2023$5,425-0.4%
2022$5,445+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 7254, Page 135Recorded3/24/2004

Property Sale

SaleMulti
$71,391
DeedBook 5762, Page 200

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 3839, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1929