Skip to content

238 Grand St.Jersey City, NJ 07302

Built 1985

Last Sale Price
$799,000
Last Sale Date
May 12, 2014

Property Information

Block14103
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-B+F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,040
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$608,000
54%
Improvement Value:$513,700
46%
Total Assessment$1,121,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,048+4.7%
2024$23,926+40.1%
2023$17,079-0.4%
2022$17,143+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$799,000

From:

To:

DeedBook 8978, Page 614Recorded6/18/2014

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5086, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1985