Skip to content

136 Ogden Ave.(Unit C0101)Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$562,000
Last Sale Date
Jan 30, 2020

Property Information

Block5202
Lot9
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page52

Building Details

Building ClassC1205
Description2S-F-D-4U-CONDO
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,205
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
15%
Improvement Value:$441,500
85%
Total Assessment$516,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,533-0.6%
2024$11,606+40.1%
2023$8,285-0.4%
2022$8,316+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$562,000

From:

To:

Sq Ft1,205DeedBook 9469, Page 827Recorded2/6/2020

Property Sale

Sale
$539,000

From:

To:

Sq Ft1,205DeedBook 9246, Page 82Recorded10/16/2017

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 9158, Page 636

Property Built

Built

Year Built: 1890