Skip to content

New York Ave.(Block 5202 Lot 6)Jersey City, NJ 07307

Built 0001

Last Sale Date
Dec 3, 1990

Property Information

Block5202
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class---
Description1S-IND.

Assessment

Land Value:$1,413,000
82%
Improvement Value:$302,500
18%
Total Assessment$1,715,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,307-0.6%
2024$38,547+40.1%
2023$27,517-0.4%
2022$27,620+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4365, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 0001