Skip to content

163 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2008

Last Sale Price
$748,000
Last Sale Date
Sep 22, 2017

Property Information

Block5304
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B+F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,172
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,500
24%
Improvement Value:$564,700
76%
Total Assessment$743,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,596-0.6%
2024$16,700+40.1%
2023$11,921-0.4%
2022$11,966+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$748,000
DeedBook 9241, Page 295

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 9108, Page 24

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft4,100DeedBook 9108, Page 24Recorded3/23/2016

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

Sq Ft4,100DeedBook 8961, Page 89Recorded3/12/2014

Property Sale

Sale
$690,000
DeedBook 8485, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 2008