Skip to content

30 Spruce St.Jersey City, NJ 07306

Built 1925

Last Sale Price
$375,950
Last Sale Date
Dec 15, 2004

Property Information

Block5401
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
47%
Improvement Value:$225,700
53%
Total Assessment$425,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,506-0.6%
2024$9,565+40.1%
2023$6,828-0.4%
2022$6,854+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,950
DeedBook 7445, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1925