Skip to content

3175 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Nov 20, 2012

Property Information

Block5404
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,460
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,500
44%
Improvement Value:$207,700
56%
Total Assessment$369,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,244-0.6%
2024$8,296+40.1%
2023$5,922-0.4%
2022$5,944+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 8881, Page 721Recorded12/4/2012

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 3202, Page 504

Property Built

Built

Year Built: 1900