Skip to content

3173 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07306

Built 1970

Last Sale Price
$556,000
Last Sale Date
Feb 1, 2018

Property Information

Block5404
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,034
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
30%
Improvement Value:$357,700
70%
Total Assessment$509,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,382-0.6%
2024$11,453+40.1%
2023$8,176-0.4%
2022$8,206+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$556,000

From:

To:

DeedBook 9281, Page 604NU CodeFamily (1)Recorded2/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 1970