Skip to content

16 Floyd St.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 2022

Property Information

Block5404
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,328
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
53%
Improvement Value:$180,500
47%
Total Assessment$380,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,497-0.6%
2024$8,550+40.1%
2023$6,103-0.4%
2022$6,126+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4934, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1890