Skip to content

219 Laidlaw AveJersey City, NJ 07306

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2013

Property Information

Block5501
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class---
Description2S&BT-F-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,873
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,500
40%
Improvement Value:$345,600
60%
Total Assessment$578,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,909-0.6%
2024$12,990+40.1%
2023$9,273-0.4%
2022$9,307+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 5460, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1992