Skip to content

208 Beacon Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1880

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jul 18, 2014

Property Information

Block5501
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,235
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,900
60%
Improvement Value:$146,800
40%
Total Assessment$367,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,211-0.6%
2024$8,262+40.1%
2023$5,898-0.4%
2022$5,920+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

DeedBook 8987, Page 324Recorded8/7/2014

Property Built

Built

Year Built: 1880