Skip to content

203 Beacon Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1940

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Mar 6, 2013

Property Information

Block5502
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2UNH-F-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,300
61%
Improvement Value:$152,900
39%
Total Assessment$391,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,736-0.6%
2024$8,790+40.1%
2023$6,275-0.4%
2022$6,298+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 8898, Page 207NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded3/15/2013

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 8218, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1940