Skip to content

212 Hopkins Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1925

Last Sale Price
$912,000
Last Sale Date
Aug 9, 2021

Property Information

Block5502
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,329
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,800
41%
Improvement Value:$326,900
59%
Total Assessment$550,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,297-0.6%
2024$12,374+40.1%
2023$8,833-0.4%
2022$8,866+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$912,000

From:

To:

Sq Ft2,329DeedBook 9598, Page 962NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/20/2021

Property Sale

Sale
$586,734

From:

To:

DeedBook 9224, Page 648Recorded8/2/2017

Property Built

Built

Year Built: 1925