Skip to content

218 Hopkins Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1915

Last Sale Price
$184,517
Last Sale Date
Nov 9, 2023

Property Information

Block5502
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,600
47%
Improvement Value:$240,500
53%
Total Assessment$453,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,118-0.6%
2024$10,181+40.1%
2023$7,268-0.4%
2022$7,295+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$184,517
DeedBook 9779, Page 461

Property Sale

Sale
$184,517

From:

To:

Sq Ft1,513DeedBook 9779, Page 461NU CodeUndivided interest (8)Recorded10/18/2023

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 7387, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1915