Skip to content

158 Hopkins Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 14, 2025

Property Information

Block5603
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,606
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,000
48%
Improvement Value:$226,400
52%
Total Assessment$431,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,633-0.6%
2024$9,694+40.1%
2023$6,920-0.4%
2022$6,946+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1905