Skip to content

203 Hopkins Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1965
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Apr 9, 2024

Property Information

Block5503
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$12,190+40.1%
2023$8,702-0.4%
2022$8,734+4.5%
2021$8,355+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000
Sq Ft2,200DeedBook 9873, Page 949Recorded1/21/2025

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 9819, Page 425NU CodePartial parcel (6)Recorded5/1/2024

Property Sale

Sale
$332,000

From:

To:

DeedBook 8900, Page 667Recorded4/2/2013

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3335, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1965