Skip to content

195 Hopkins Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 11, 2013

Property Information

Block5503
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,538
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,300
61%
Improvement Value:$136,100
39%
Total Assessment$347,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,757-0.6%
2024$7,806+40.1%
2023$5,572-0.4%
2022$5,593+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

DeedBook 8864, Page 989NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/16/2012

Property Built

Built

Year Built: 1900