Skip to content

15 Nardone PlaceJersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$3,600,000
Last Sale Date
Dec 28, 2017

Property Information

Block5505
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-C-H

Assessment

Land Value:$1,201,000
83%
Improvement Value:$237,500
17%
Total Assessment$1,438,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,122-0.6%
2024$32,323+40.1%
2023$23,074-0.4%
2022$23,160+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$3,600,000

From:

To:

DeedBook 9272, Page 72NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/9/2018