Skip to content

251 Beacon Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905
Apartment

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 13, 1999

Property Information

Block5505
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-17U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$900,000
47%
Improvement Value:$1,020,000
53%
Total Assessment$1,920,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,874-0.6%
2024$43,142+40.1%
2023$30,797-0.4%
2022$30,912+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 5521, Page 79

Property Sale

SaleMulti
$357,500
DeedBook 4596, Page 226

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 3426, Page 1026

Property Built

Built

Year Built: 1905