Skip to content

93 Central Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1885
Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jan 3, 2022

Property Information

Block5602
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description4S-F-C-12U-NH

Assessment

Land Value:$287,000
15%
Improvement Value:$1,599,100
85%
Total Assessment$1,886,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,117-0.6%
2024$42,381+40.1%
2023$30,253-0.4%
2022$30,366+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,500,000

From:

To:

DeedBook 9649, Page 650NU CodeAffiliated entity (3)Recorded3/15/2022

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 3372, Page 759

Property Built

Built

Year Built: 1885