Skip to content

315-317 Central AveJersey City, NJ 07307

Built 1895
Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 2, 2016

Property Information

Block3704
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-H

Assessment

Land Value:$298,500
17%
Improvement Value:$1,459,200
83%
Total Assessment$1,757,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,249-0.6%
2024$39,496+40.1%
2023$28,194-0.4%
2022$28,299+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 9105, Page 664Recorded3/11/2016

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 8669, Page 565

Property Built

Built

Year Built: 1895