Skip to content

183 Beacon Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2001

Property Information

Block5603
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-3UHFG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,320
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,200
44%
Improvement Value:$294,000
56%
Total Assessment$528,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,795-0.6%
2024$11,869+40.1%
2023$8,472-0.4%
2022$8,504+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1905