Skip to content

171a Beacon Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1918

Last Sale Price
$90,100
Last Sale Date
Feb 18, 2015

Property Information

Block5603
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,614
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,200
53%
Improvement Value:$161,300
47%
Total Assessment$340,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,603-0.6%
2024$7,651+40.1%
2023$5,462-0.4%
2022$5,482+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,100

From:

To:

DeedBook 9024, Page 191Recorded2/25/2015

Property Built

Built

Year Built: 1918