Skip to content

169a Beacon Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1918

Owner
---
Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Sep 10, 2025

Property Information

Block5603
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,614
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,000
47%
Improvement Value:$209,500
53%
Total Assessment$396,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,854-0.6%
2024$8,909+40.1%
2023$6,360-0.4%
2022$6,384+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,614DeedBook 9935, Page 315Recorded10/7/2025

Property Sale

Sale
$82,000
Sq Ft1,614DeedBook 9935, Page 310Recorded10/7/2025

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 7335, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1918