Skip to content

106 Fleet StJersey City, NJ 07306

Apartment

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jun 28, 2010

Property Information

Block5702
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-5U-N-H
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
30%
Improvement Value:$525,000
70%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,748-0.6%
2024$16,853+40.1%
2023$12,030-0.4%
2022$12,075+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 8745, Page 172