Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
120 Beacon Ave.Jersey City, NJ 07306
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2010
Property Information
Block5705
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page57
Building Details
Building Class---
Description3S-F-C-2U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$105,500
21%
Improvement Value:$392,300
79%
Total Assessment$497,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $11,116 | -0.6% |
| 2024 | $11,186 | +40.1% |
| 2023 | $7,985 | -0.4% |
| 2022 | $8,015 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.