Skip to content

88 Central Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 0001

Last Sale Date
Feb 6, 2004

Property Information

Block5705
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,800
23%
Improvement Value:$424,500
77%
Total Assessment$551,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,311-0.6%
2024$12,388+40.1%
2023$8,843-0.4%
2022$8,876+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7213, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 0001