Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
90 Central Ave.Jersey City, NJ 07306
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2005
Property Information
Block5705
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page57
Building Details
Building Class---
Description2.5SF-C-1U-NH
Assessment
Land Value:$242,600
50%
Improvement Value:$237,800
50%
Total Assessment$480,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $10,727 | -0.6% |
| 2024 | $10,795 | +40.1% |
| 2023 | $7,706 | -0.4% |
| 2022 | $7,734 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.