Skip to content

81 Jefferson Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2007

Last Sale Price
$840,000
Last Sale Date
May 2, 2022

Property Information

Block5706
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,981
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,600
37%
Improvement Value:$407,400
63%
Total Assessment$650,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,515-0.6%
2024$14,606+40.1%
2023$10,426-0.4%
2022$10,465+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$840,000

From:

To:

Sq Ft2,981DeedBook 9665, Page 781Recorded5/12/2022

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft3,456DeedBook 9204, Page 564Recorded5/31/2017

Property Sale

Sale
$548,000
DeedBook 8616, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 2007