Skip to content

98 Laidlaw Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$414,000
Last Sale Date
Aug 24, 2017

Property Information

Block5706
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2UHBT-G1
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,200
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$440,000
52%
Improvement Value:$572,700
68%
Total Assessment$840,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,777-0.6%
2024$18,895+40.1%
2023$13,488-0.4%
2022$13,538+60.3%
Property History

Property Sale

Sale
$414,000

From:

To:

DeedBook 9244, Page 932NU CodeSheriff sale (12)Recorded10/11/2017

Property Sale

Sale
$252,350
DeedBook 7021, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1910