Skip to content

5 Reservoir Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1968

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Aug 26, 2014

Property Information

Block5801
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2UHG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,516
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
44%
Improvement Value:$286,400
56%
Total Assessment$511,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,420-0.6%
2024$11,491+40.1%
2023$8,203-0.4%
2022$8,234+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

DeedBook 8996, Page 596Recorded9/23/2014

Property Built

Built

Year Built: 1968