Skip to content

186 Central Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1970

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Mar 7, 2003

Property Information

Block4904
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-3UHGI
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,538
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,500
44%
Improvement Value:$252,800
56%
Total Assessment$455,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,167-0.6%
2024$10,231+40.1%
2023$7,303-0.4%
2022$7,330+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 7030, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1970