Skip to content

44 Prospect St.(Unit C0203)Jersey City, NJ 07307

Built 1930

Last Sale Price
$314,900
Last Sale Date
Jul 26, 2016

Property Information

Block5801
Lot30
QualifierC0203
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description4S-B-17U-CONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage702
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
24%
Improvement Value:$237,300
76%
Total Assessment$312,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,974-0.6%
2024$7,017+40.1%
2023$5,009-0.4%
2022$5,028+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$314,900
DeedBook 9137, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1930