Skip to content

44 Prospect St.(Unit C0303)Jersey City, NJ 07307

Built 1930

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 25, 2022

Property Information

Block5801
Lot30
QualifierC0303
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description4S-B-17U-CONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage702
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
24%
Improvement Value:$237,300
76%
Total Assessment$312,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,974-0.6%
2024$7,017+40.1%
2023$5,009-0.4%
2022$5,028+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft702DeedBook 9702, Page 931Recorded10/14/2022

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft702DeedBook 9185, Page 959Recorded3/13/2017

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 8671, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1930